Miroslava Chumanová    skalničky

 
 
hlavní strana
úvod
nástěnka
popis
fotogalerie
odkazy
kniha návštěv
kontakt
 

 stránky vidělo již

  lidiček

 

 

 

 

 

 

o mé skalce

 

  Budu se Vám snažit na těchto stránkách představit svoji malou skalku, tzn. skalničky, kterým se mi zde dobře daří a rostou zde spokojeně již léta, ale i ty, které po několika sezónách uhynuly a stále jejich pěstování  zkouším znovu, třeba na jiném místě skalky než najdu to pravé, kde se rostlince zalíbí a přináší mi radost.

  Ke každé fotografii doplním text s nejdůležitějšími informacemi o této rostlince, tak jak jsem je čerpala z literatury, popřípadě doplním o své zkušenosti.

  A jak to všechno začalo?

  Pro skalničky jsem se nadchla už v roce 1969, kdy jsem se svým, tehdy ještě budoucím manželem, obdivovala skalku jeho kamaráda u hájovny na Berounsku. Když jsme se pak i my nastěhovali do hájenky, jednou z prvních prací na zahradě bylo budování skalky. Od té doby jsme se několikrát přestěhovali, tu dnešní moji skalku jsme začali budovat v roce 1992.

  Leží v nadmořské výšce cca 375 n.m., obrácena na jižní stranu. Není větší než asi 8 m2, z větší části vápencová. S velkým citem pro přírodní, přirozený vzhled ji postavil můj manžel, takže v době, kdy nebyla ještě osázena, vypadala pěkně. Jakmile roztaje sníh začíná kvést sněženkami, talovíny a botanickými crocusy, což v teplejších zimách bývá již koncem února a končí vřesy, podzimními bramboříky a maceškami někdy až v listopadu.

  A tak díky mému manželovi Zděnkovi, který skalku postavil a díky mému synovi Zděnkovi, jehož koníčkem je fotografování přírody, se můžete podívat na tu nádheru, která mě každé jaro přivádí v úžas svou  krásou.

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2006   Miroslava Chumanová         sweb.cz/m.chumanova