Miroslava Chumanová    skalničky

 
 
hlavní strana
úvod
nástěnka
popis
fotogalerie
odkazy
kniha návštěv
kontakt
 

 stránky vidělo již

  lidiček

 

 

 

 

 

 

  popisky cibulovin

 

Nádherným doplňkem skalky jsou drobné cibuloviny. Začínají totiž kvést a po dlouhé zimě člověka potěší, v době, kdy se ostatní skalničky teprve pomalu probouzejí. První z nich začínají kvést již v předjaří ( v teplé zimě roku 2002 byl crocus chrysanthus ´FUSCOTINETUS´a ´BLUE PEARL´ v plném květu 16. února a crokus korolkowii dokonce již 9.února) a ty poslední v pozdním podzimu, kdy už je jiných květů také nedostatek.

Jedinou jejich nevýhodou jsou listy, které se nesmí před zežloutnutím a zatažením odstranit a nedělají skalce velkou parádu. Zvláště u kosatečků Iris reticulata a narcisků se listy ještě po odkvětu protahují do délky. Řeším to tak jak je to běžné třeba v Anglii – splétám listy do copánků, což je přijatelnější, upravenější než obrovská spleť listů rozčepýřených na všechny strany.

Cibuloviny se přesazují a vysazují v době vegetačního klidu, pouze sněženky ( Galanthus L.) a některé druhy sasanek ( Anemone L.) se úspěšněji přesazují v době vegetace. Většinu tedy sázíme v září až říjnu, aby stačily do zimy zakořenit. Narcisky, podzimní krokusy a ocúny sázíme v srpnu. Základní pravidlo pro výsadbu je – hloubka cibulek musí být přibližně 2 ˝ až trojnásobek výšky cibulky.

Aby se jim u nás dařilo a hezky kvetly potřebují dostatek vláhy ve třech obdobích a to sice na podzim po výsadbě, aby dobře zakořenily, na jaře v době intenzivního růstu a pak po odkvětu, abychom co nejdéle prodloužili vegetaci a rostlinky stačily uložit co nejvíce zásobních látek do cibulí. Naopak v létě, kdy cibulky vyzrávají, potřebují sucho.Aby bohatě kvetly každým rokem, je dobré na podzim přidat trochu kompostu, popřípadě na jaře přidat trochu Cereritu.

Na mé skalce se dobře daří těmto cibulovinám:

Allium L. – česnek

Anemone L. – sasanka

Brimeura Salisb.

Colchicum L. – ocún

Crocus L. – šafrán, krokus

Eranthis Salisb. – talovín

Erythronium L. – kandík

Fritillaria L. – řebčík

Galanthus L – sněženka

Chionodoxa – ladonička

Ipheion Raf.

Iris – kosatec

Leucojum L. – bledule

Muscari Miller – modřenec

Narcissus L. – narcis

Ornithogalum L. – snědek

Puschkinia Adams – puškinie

Scilla L. – ladoňka

Tulipa L. - tulipán

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2006   Miroslava Chumanová         sweb.cz/m.chumanova