Miroslava Chumanová    skalničky

 
 
hlavní strana
úvod
nástěnka
popis
fotogalerie
odkazy
kniha návštěv
kontakt
 

 stránky vidělo již

  lidiček

 

 

 

 

 

 

Linum austriacum L.

Na jedné květnové výstavě skalniček jsem si zakoupila sazeničku pod názvem Linum austriacum. Nic jsem o této rostlince nevěděla, jen mne zaujala svým jemným vzhledem a protože jsem ještě žádný len na své skalce neměla, řekla jsem si – zkusím .

Než jsem ji vysadila na skalku, začala jsem pátrat v literatuře po podrobnostech z jejího života. A první údaj byl pro mne zklamáním. Tento druh dorůstá až do výšky 50 cm. Takže žádná krásná nízká alpinka. Pochází z Kavkazu a jihovýchodní Evropy.

Kvete od května do července. Květy jsou pětičetné, po odkvětu převislé, korunní plátky jsou dosti velké, modré barvy s tmavšími žilkami, po odkvětu převislé. Lodyhy bývají celé listnaté, jednoduché, v květenství větvené. Vyžaduje stanoviště suché na plném slunci, vápenitou půdu s dobrou drenáží. 

Vysadila jsem ji tedy na jižní stranu své vápencové skalky s tím, že pokud  opravdu doroste toho půl metru, budu ji muset z alpinia odstranit. A pak bylo všechno jinak. Objevil se první kvítek tak nádherné modré barvy, že už  jsem se skoro té kytičce omlouvala za své úmysly. A jak nakvétaly další a další, už mi vůbec nevadilo, že se rostlinka vytahuje do výšky. Velké modré květy na  jemných lodyhách vůbec nepůsobily rušivě a velice skalku oživily.

Sebrala jsem zralá semínka a v lednu jsem je vysela do studeného skleníku. Vzcházejí velice dobře, o čemž svědčí i to, že se mi objevilo  pár semenáčků na skalce.

            S touto půvabnou rostlinkou mám ještě jeden hezký zážitek. Letos v květnu jsme vyrazili na rodinný výlet do Českého středohoří. V plánu byla i návštěva Národní přírodní památky Kamenná slunce u Hnojnice nedaleko Loun. Už z dálky nás upoutaly oba výslunné kopce svou modrou barvou. Co by to mohlo být? Vysvětlení se našlo, jen co jsme došli blíže. Oba kopce byly pokryty tisíci rostlinami Linum austriacum. Úžasný pohled. Mezi tou spoustou modře se vyskytovalo i pár desítek exemplářů v barvě bílé.

Linum austriacum není pravděpodobně původní rostlinou na našem území, byl sem zřejmě zavlečen.Vyskytuje se na kamenitých, výslunných, suchých kopcích nejen v  Českém středohoří, ale i v  Českém krasu a středním Polabí, na jižní Moravě a Poohří. Často se objevuje  i na železničních náspech. Jedná se o expanzivní druh, který se na příhodných stanovištích stane rychle dominantou, pokrývá celé lokality a je proto již z dálky nápadný. V Čechách byl poprvé popsán v roce 1884 na Chožovském vrchu u Loun.

  Literatura:

Pilát,A., Deyl,M.: Alpinky

Slavík,B.: Květena ČR, Vol. 5

Fotografie: Z.Chuman:  Národní přírodní památka Kamenná slunce, květen 2005

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2005 - 2006   Miroslava Chumanová         sweb.cz/m.chumanova